JFC NHQSa

Search our content

HQ Sarajevo  /  BHS  /  NATO I BOSNA I HERCEGOVINA  /  Tim NATO štaba Sarajevo  /  Komandno Osoblje   /  Zastavnik 1. klase

csm-francis-swirko-iqw9X1

Zastavnik 1. klase

Francis Swirko

U.S. Command Sergeant Major Francis W. Swirko in the Senior Enlisted Advisor for the Commander and Senior Military Representative of NATO Headquarters Sarajevo at Camp Butmir, Bosnia-Herzegovina. His duties include maintaining a liaison with the senior enlisted leadership throughout the Balkans Joint Operations Area, to include host nation armed forces, higher headquarters and professional military associations.

NATO HQ Sarajevo provides advice and assistance to Host Nation authorities on the military aspects of defense reform in accordance with agreed priorities in the current Military Committee Direction and Guidance for Cooperation with BiH and as directed by the Allied Command Operations chain of command.

Previous assignments include CSM of HHBn, USAREUR, Wiesbaden, Germany, CSM 325th Expeditionary Intelligence Battalion, and Operations SGM, Rapid Capabilities and Delivery, Joint IED Defeat Organization, Pentagon. Enlisting in 1980, he has served on active duty, with the Army Reserves and National Guard, at all levels of leadership from Infantry Squad Leader to CSM. CSM Swirko is married to the former Ms. Suzanne Cormier and they have five grown children.

OBRAZOVANJE

Univerzitet u Čarlstonu - Program strateškog liderstva

VOJNO ŠKOLOVANJE

  • Škola za pješadince
  • Osnovni kurs za podoficire
  • Škola za vježbovne narednike
  • Osnovni kurs za podoficire
  • Kurs za borbene spasioce
  • Phoenix Akademija, Irak
  • Kurs za terenske oficire
  • Kurs za vojne instrukture
  • Napredni kurs za podoficire
  • Upravljanje nabavkama
  • Struktuirani samorazvoj, nivo 4 CBT
  • Skriveni ulazak kurs
  • Predkomandni kurs (BN)
  • Borbeni štab
  • Akademija za glavne narednike, klasa 42, 2017
  • Struktuirani samorazvoj, nivo 5 CBT
  • Preduputni kurs za oficire

UNAPREĐENJA

  • Vojnik – 04.12.1980.
  • Vojnik 05.01.1981.
  • Vojnik 1.kl. 07.12.1981.
  • Kaplar 06.10.1982.
  • Vodnik 05.10. 1983.
  • Stariji vodnik 03.01.1990.
  • Stariji vodnik 1.kl. 01.11.1992.
  • Zastavnik 01.12.2009.
  • Zastavnik 1.kl. 01.02.2015.

GLAVNE DUŽNOSTI

  • Mart 1980 - juli 1984: vođa desetine C Troop ¼ Cavalry, Boblingen, FRG
  • Juli 1984 - dec 1990: vođa desetine CO A 3/18 INF 187 INF
  • Jan 1990 - jan 1999: komandir voda Co D, 2/76 INF Providence RI
  • Jan 1999 - juli 2005: IRR
  • Juli 2005 - juli 2006: Instruktor/savjetnik Multinacionalne snage Irak
  • Sept 2006 - dec 2009: Sr. TAC NCO 1ST SWTG (A), Ft. Bragg, Sjeverna Karolina
  • Dec 2009 - okt 2012: Viši instruktor;1SG,C Co,1st SWTG(A),JFK Special Warfare Center, Ft. Bragg, NC
  • Okt 2012 - jan 2015: zastavnik za operacije, Rapid Capability and Delivery, Joint IED Defeat Organization, Pentagon, Washington, DC
  • Feb 2015 - april 2018: Glavni narednik 325 e-MIB, MIRC, Ft. Devens, Ma.
  • April 2018 - mart 2020: Glavni narednik, HHBN, USAREUR, Wiesbaden, Njemačka

ZDRUŽENO-VIDOVSKO ISKUSTV

DatumČinDužnost
Juli 2005 - Juli 2006
St.v.1.kl.Instruktor/savjetnik Multinacionalne snage Irak
Oktobar 2012 - Januar 2015
Zastav.Joint IED Defeat Organization, OPS SGM, Pentagon, Washington, DC

AMERIČKA ODLIKOVANJA

  • Medalja bronzana zvijezda
  • Medalja za zasluge u odbrani
  • Medalja za zasluge (sa 3 bronzana hrastova vijenca)
  • Medalja za zasluge OS SAD-a (sa 2 bronzana hrastova vijenca)
  • Medalja za uspjehe OS SAD-a (sa 2 bronzana hrastova vijenca)
  • Medalja za primjereno ponašanje
  • Medalja za zasluge rezervnih snaga sa bronzanim hrastovim vijencem
  • Medalja za zasluge združenih vidova
  • Medalja nacionalne odbrane (sa 1 bronzanim hrastovim vijencem)
  • Medalja za Iračku kampanju sa 2 bronzane zvijezde
  • Medalja za službu u globalnom ratu protiv terorizma
  • Medalja rezervnih snaga sa pješčanim satom (zlatnim)
  • Lenta za profesionalni razvoj podoficira sa brojem 5
  • Lenta za službu u OS
  • Lenta za službu u misijama u inostranstvu (sa brojem 2)
  • Lenta za obuku rezervne komponente u inostranstvu (sa brojem 2)
  • Značka borbene pješadije
  • Značka pješadije
  • Ekspert vozač-T
  • Ekspert minobacač, pištolj, puška

CIVILNO ZANIMANJE

Penzionisao se 2012. godine nakon 23 godine službe u Snagama za provođenje zakona, Policija Manchester New Hampshire u činu detektiv-narednik. Zadnja dužnost supervizor jedinice za posebne istrage.

ČLANSTVA U PROFESIONALNIM UDRUŽENJIMA

  • Udruženje američke vojske
  • Doživotni veteran stranih ratova
  • Udruženje 1. pješadijske divizije

OSTALO

  • Značka Njemačkih OS za vojnu izvrsnost (zlatna)
  • Značka Njemačkih oružanih snaga za strijelca Schützenschnur (zlatna).
  • Enrique Camarena pohvala, Agencija za borbu protiv narkotika, Ured New England (DEA)
  • Pohvala direktora FBI

Ažurirano 24. avgusta 2020. godine




      Search our content:

      Address

      NATO HQ SARAJEVO
      Camp Butmir
      71000 Sarajevo
      Bosnia and Herzegovina

      Media Operations

      Public Affairs Office
      Building 200
      Camp Butmir